12 maja 2010 roku, jak co środę w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbył się wykład otwarty z cyklu Nauka i wielkie pytania.

Spotkanie poprowadził dr Paweł Polak, który przybliżył zgromadzonym zagadnienia Recepcji teorii ewolucji. Temat ten jest bardzo bogaty i niesłychanie złożony, jego problemy mogłyby spokojnie zająć serię wykładów, jednak ja postaram się państwu pokrótce przedstawić kwintesencję tego zagadnienia – rozpoczął dr Paweł Polak.

Spotkanie zostało podzielone na części, w których wykładowca przybliżyły słuchaczom nie tylko problem recepcji teorii ewolucji, ale także ukazał problemy dotyczące; filozoficznych aspektów recepcji przełomowych teorii naukowych, tematu case study, darwinizmu, oraz konfliktów, jakie wokół tego tematu powstały czy też prób uniknięcia nieporozumień wywodzących się z darwinizmu.

Podczas wykładu dr Paweł Polak przedstawił także sytuacje, jakie wynikały z recepcji teorii ewolucji na ziemiach polskich do 1939 roku, warstwy procesu dotyczące nauki, filozofii oraz religii, czy też teorię Darwina i jego przeciwników między innymi; Benedykta Dybowskiego, Augusta Wrześniowskiego, czy też Józefa Szujskiego. Referent ukazał także spór dotyczący między innymi etyki, wiary w Boga, antropologii czy biologii w ujęciu Darwina. – Wydaje mi się, że właśnie te kontrowersje wokół darwinizmu były niezmiernie interesujące. W wielu artykułach, twierdzono, iż teoria Darwina nie jest poprawnie złożona, częste niezrozumienie dotyczące chociażby aspektów biologicznych, czy sprzeciw wierze katolickiej budziły ogromne emocje w społeczeństwie. Po zakończonej prezentacji uczestnicy wykładu mieli możliwość zadawania pytań oraz przeprowadzenia krótkiej dyskusji z dr Pawłem Polakiem.

Cykl wykładów "Nauka i wielkie pytania" jest efektem współpracy WSIiZ i Centrum Kopernika. Trwa ona od lutego 2009 roku. Jej głównym celem jest prowadzenie badań interdyscyplinarnych w różnych obszarach wiedzy oraz podejmowanie wszelkich działań związanych z problematyką współczesnej cywilizacji i rozwojem człowieka.

Na kolejny wykład z cyklu Nauka i wielkie pytania zapraszam 26 maja 2010 roku o godzinie 18.00. Wykład poprowadzony zostanie w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Dotyczył będzie zagadnienia – Nauka Polska a wielkie pytania (wybrane aspekty) i poprowadzi go ks. dr hab. Janusz Mączka.

Magdalena Mieszawska