9 marca 2014 roku w centralnych punktach polskich miast odbyła się – w postaci flash mobów – akcja czytania wierszy Tarasa Szewczenki. Były to ogólnopolskie obchody 200-lecia jego urodzin.

Rocznica ta jest uroczyście obchodzona na całym świecie, także przez studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Inicjatywa odbyła się także w Rzeszowie na Rynku. Akcję zorganizował m.in. Konsulat Honorowy Ukrainy w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Wiersze były czytane oraz śpiewane po ukraińsku i po polsku. W akcji wzięło czynny udział wielu studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ale też było wielu obserwatorów tego niezwykłego wydarzenia – wyjaśnia Veronika Semeniuk z Forum Inicjatyw Europejskich WSIiZ.

Zobacz więcej zdjęć z tego wydarzenia.