– Niewielu jest ambasadorów, którzy mają tytuł naukowy profesora, którzy znają lokalny język i na co dzień nim mówią, którzy znają miejscową kulturą w takim stopniu jak prof. nadzw. dr hab. Piotr Kłodkowski – rozpoczął spotkanie Prorektor WSIiZ ds. Nauki, prof. dr hab. Jerzy Chłopecki.

24 maja 2011 roku w auli Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbył się wykład otwarty Ambasadora RP w Indiach, długoletniego pracownika naukowego WSIiZ, prof. Piotra Kłodkowskiego. Tytuł tego wystąpienia brzmiał: „Kulturowe uwarunkowania promocji wizerunki Polski w Indiach”

– Nie będę się z Państwem witał w oficjalny i dyplomatyczny sposób. Jestem tu przecież w domu i ogromnie się cieszę, że jest on dla mnie tak gościnny – rozpoczął spotkanie z władzami Uczelni, jej pracownikami i studentami prof. Piotr Kłodkowski.

Ambasador RP w Indiach opowiedział, w jaki sposób w Indiach on sam promuje Polskę.

– Na dobrą promocję Polski w Indiach nie ma jednego sposobu. W tym kraju wizerunek kreować trzeba za pomocą osobowości i symboli – tłumaczył wykładowca. Przedstawił siedem z nich, które najsilniej oddziałują na Hindusów.

Oto one:

• Mikołaj Kopernik – postać w Indiach znana, są nawet nazwy ulic od jego nazwiska, ale nikt nie wie, że był on Polakiem
  • Maria Skłodowska-Curie – jej portrety wiszą w każdej indyjskiej szkole, ale każdy kojarzy ją z Francją
  • Jan Paweł II – jako człowiek dialogu, który w Indiach jest niezwykle potrzebny w obliczu potężnych różnic kulturowych i religijnych
  • Wisława Szymborska – jej poezja jest tłumaczona na język hindi
  • Solidarność – jako symbol wolności, nadziei, braterstwa i godności (Lech Wałęsa przedstawiany jest często jako uczeń czy spadkobierca myśli Gandhiego)
  • Siła kultury – "Bez siły kultury jesteśmy niczym" – Hindusi mocno wierzą w to hasło, więc wrażenie robi na nich rola kultury w Polsce czy języka polskiego np podczas II wojny światowej
  • Żubr – ten symbol niezwykle silnie przemawia do mieszkańców Indii, którzy kochają przyrodę

Hindusi bardzo ciepło patrzą na Polskę, są dumni, że to właśnie tutaj istnieją jedne z najlepszych w Europie instytuty i centra badań nad Indiami.

Podczas wykładu można było zadawać pytania. Jedno z nich skierował do Ambasadora Prorektor WSIiZ ds. Nauczania dr Wergiliusz Gołąbek. – Czego możemy się od Hindusów nauczyć? – zapytał.

– Tych obszarów jest naprawdę wiele. Hindusi to przede wszystkim gigantyczna kreatywność biznesowa i śmiałość w biznesowych działaniach. To ludzie, którzy są wizjonerami. Tamtejsze firmy maksymalnie dywersyfikują obszary działalności – nie zamykają się w jednym obszarze. Indie to też niesamowita tolerancja, ale tolerancja w praktyce a nie tylko w deklaracjach. To też w końcu szacunek dla rodziny i to jest klucz do tego, dlaczego Hindusi są tak silnym społeczeństwem i mają tak rozbudowaną tożsamość narodową – podsumował Ambasador.

Prof. nadzw. dr hab. Piotr Kłodkowski jest ambasadorem RP w Republice Indii, akredytowanym w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach. Jest także długoletnim pracownikiem naukowym WSIiZ, obecnie przebywającym na urlopie dyplomatycznym.