Tylko do 31 lipca 2012 roku można składać podania na studia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wśród 12 kierunków studiów i 4 specjalnych ścieżek kształcenia są m.in. INFORMATYKA i GRAFIKA KOMPUTEROWA W MEDIACH. Absolwenci tych kierunków nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.

Informatycy i graficy komputerowi mogą przebierać w ofertach pracy i stawiać wysokie wymagania płacowe, bo są dosłownie rozchwytywani przez pracodawców jeszcze podczas studiów. Analitycy rynku pracy alarmują, że tych specjalistów jest ciągle za mało. Znane podkarpackie firmy mają braki kadrowe w tym obszarze.

Przykład z ostatnich dni. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nawiązała współpracę z dużą międzynarodową firmą SPECTEC, specjalizującą się w oprogramowaniach do zarządzania statkami i obsługi platform wydobywczych. Kadry szukają wśród studentów WSIiZ.

– Firma poszukuje kilkunastu informatyków wśród naszych studentów. Zgłosiło się zaledwie 5 osób. Większość naszych studentów informatyki już na 2 roku ma stałą, dobrze płatną pracę albo realizuje intratne zlecenia – mówi Lucjan Hajder, dyrektor ds. informatyki WSIiZ.

Równie rozchwytywani są graficy komputerowi. Uczelnia ma wolne miejsca na staż dla studentów ostatniego roku grafiki komputerowej w mediach i nie ma chętnych. – Oni znajdują pracę już na początku studiów. Takie przykłady, jak ten u nas można mnożyć na Podkarpaciu. Ze względu na ogromny niedobór grafików, firmy zgadzają się zatrudnić nawet studentów początkowych roczników. Nasz absolwent Wojciech Kokoszka z firmy IDEA FOTO zatrudnia studentów 2 roku – nie ukrywa prof. Andrzej Głowacki z Katedry Reklamy i Grafiki komputerowej WSIiZ.

Mateusz Wiktor z firmy Technetium zatrudnia informatyków i grafików z WSIiZ na staż i na stałe. Trzy czwarte kadry to studenci lub absolwenci WSIiZ.

– Nie jest łatwo znaleźć specjalistów z tej branży, dlatego współpracuję ściśle z Biurem Karier WSIiZ i wyławiam ich już na etapie studiów. Trafiają do mnie także studenci z Politechniki Rzeszowskiej. Na ich tle adepci WSIiZ wypadają lepiej. Przede wszystkim mają większą wiedzę praktyczną, lepiej posługują się najnowszymi technologiami oraz najnowocześniejszym sprzętem – podkreśla prezes Technetium.

Lucjan Hajder zawraca uwagę, że w różnych częściach kraju powstają firmy outsourcingowe, które potrzebują takich specjalistów. – Jeśli nie wykształcimy odpowiedniej liczby informatyków i grafików, takie firmy u nas nie powstaną – komentuje.

Studia z przyszłością

WSIiZ prowadzi nabór na grafikę komputerową w mediach i bezpłatne studia na kierunku informatyka. – W związku z wprowadzaniem od października Krajowych Ram Kwalifikacji, uczelnia może modyfikować plany studiów w zależności od potrzeb rynkowych. Dlatego „odchudziliśmy” grafikę komputerową z przedmiotów dziennikarskich. Od nowego roku te studia będą jeszcze bardziej ukierunkowane na rozwój konkretnych umiejętności – podkreśla dr Maciej Ulita, prodziekan ds. Kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w WSIiZ.

Przyszli informatycy, graficy komputerowi i programiści grafiki zdobywają praktyczną wiedzę w innowacyjnych laboratoriach zaawansowanych technologii teleinformatycznych. – Np. w laboratorium wirtualnych rzeczywistości i przetwarzania obrazu uczą się m.in. tworzenia modeli trójwymiarowych oraz animacji i montażu filmów 2D i 3D z efektami specjalnymi. Tworzą grafiki do gier komputerowych, programują wirtualne spacery i gry – mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ.

Imponujące wyposażenie laboratorium to m.in jedyna w Polsce wirtualna jaskinia 3D, 18 stacji kompleksowo wyposażonych w nowoczesne oprogramowanie do tworzenia grafiki oraz studio motion capture do przenoszenia ruchu z aktora na postaci wirtualne i drukarka trójwymiarowa. W laboratorium grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej prowadzone są m.in. zajęcia z edycji grafiki rastrowej i wektorowej i grafiki trójwymiarowej. Pracownia wyposażona jest w najnowsze oprogramowanie do tworzenia grafik wektorowych, do tworzenia składu i obróbki grafiki 2D i 3D. Część zajęć prowadzą wysokiej klasy specjaliści z partnerskiego uniwersytetu w USA (IUPUI).

– Są już pierwsze poważne efekty ich zajęć praktycznych. Nasi studenci brali np. udział w przygotowaniu portalu „Wirtualne Muzea Podkarpacia”, stworzyli też znany w całej Polsce film z elementami 2D i 3D, w którym brawurowo ożywili rzeszowski pomnik – podaje przykłady Pasieczna.

(zobacz film)

Do dyspozycji studentów są jeszcze m.in. laboratoria: automatyki i robotyki, inżynierii oprogramowania, inteligentnych systemów informacyjnych oraz w pracowniach: akustyki i przetwarzania dźwięku, zaawansowanych technologii sieciowych i bezprzewodowych.

Dzięki umowom partnerskim z najlepszymi firmami informatycznymi na świecie (np. CISCO, MICROSOFT, NOVELL, SUN, ORACLE) studenci realizują wiele autoryzowanych szkoleń i kursów i uzyskują certyfikaty honorowane na całym świecie.

Urszula Pasieczna

Dowiedz się więcej o ofercie rekrutacyjnej WSIiZ

Zobacz, co ukazało się na ten temat w mediach:
ONET.PL
STUDENT.ONET.PL