Jak łączyć naukę z biznesem i skutecznie inicjować współpracę wykładowców akademickich z osobami planującymi swoje pierwsze kroki w biznesie? Pracownicy Katedry Przedsiębiorczości oraz Katedry Sztucznej inteligencji WSIiZ weszli w skład międzynarodowego konsorcjum projektu pt. „DeepTech in Higher Education Institutions and Ecosys-tems through Entrepreneurial Education+ (SFF.DeepT+)”.

Celem projektu jest zbudowanie pomostu pomiędzy uniwersytetami, instytucjami otocznia biznesu i inkubatorami przedsiębiorczości a studentami, absolwentami szkół wyższych oraz pracownikami naukowymi, chcącymi rozszerzyć wiedzę na temat biznesu, aby następnie przełożyć ją na własne projekty i dalej firmy. Podstawę realizacji projektu stanowi platforma Start For Future, skutecznie łącząca ekspertów, mentorów i środowisko akademickie.

Unikatowość SFF.DeepT+ jest funkcją wielu czynników:

• otwarty i nieodpłatny dostęp dla osób zainteresowanych rozwijaniem pomysłów biznesowych,
  • międzynarodowe grono uczestników i ekspertów,
  • możliwość inkubacji idei biznesowych w jednym z kilkunastu inkubatorów wchodzących w skład konsorcjum działających w całej Europie,
  • dostęp do finansowania dla projektów z obszarów obejmujących: zdrowie, żywność, mobilność miejska, go-spodarka o obiegu zamkniętym, energia.

Współautorami projektu są: dr hab. Tomasz Skica, prof. WSIiZmgr Łukasz Cywiński z Katedry Przedsiębiorczości oraz dr inż. Teresa Mroczekdr inż. Łukasz Piątek reprezentujący Katedrę Sztucznej Inteligencji.

Projekt jest otwarty zarówno dla osób o pewnym stopniu zaawansowania prac nad własnymi projektami biznesowymi, jak i dla osób, które nie poczyniły w tym kierunku jeszcze żadnego kroku, szukają własnej ścieżki w życiu i postrzegają firmę jako atrakcyjną formę realizacji planów zawodowych. W obu przypadkach SFF.DeepT+ stanowi interesującą alternatywę – wyjaśnia dr hab. Tomasz Skica, prof. WSIiZ.

Tempo i skala rozwoju technologii Deep Tech sugeruje, że będą to rozwiązania przyszłości, które cechuje wysoki potencjał oddziaływania na otoczenie. Rolą projektu jest zbudowanie unikatowych osiągnięć technologicznych, skrócenie czasu tak zwanej dojrzałości rynkowej, czyli czasu od pojawienia się koncepcji/pomysłu do jego wdrożenia oraz integracja pomysłodawcy, ekspertów dziedzinowych oraz przedstawicieli biznesu – mówi dr inż. Teresa Mroczek.

Projekt dostarcza treści programowe skrojone na miarę potrzeb sfery realnej, oferuje doradztwo i indywidualną opiekę nad każdym zespołem, a także autorskie i unikalne podejście do kreowania i oceny pomysłów biznesowych. Ogół wskazanych wyżej działań realizowanych jest przy tym w zgodzie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, poszanowaniem równości płci, a także pełnym otwarciem i akceptacją dla różnic kulturowych będących pochodną wielonarodowego, zróżnicowanego geograficznie konsorcjum SFF.DeepT+.

Projekt finansowany jest z środków EIT HEI Initiative, będącej organem UE i integralną częścią Horyzontu Europa, programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji. Konsorcjum tworzą przedstawiciele licznych i uznanych w świecie ośrodków: Universidade de Aveiro, Portugalia (lider), VIA University College (Dania), Martin Lu-ther University Halle-Wittenberg (Niemcy), The Queen’s University of Belfast (Wlk. Brytania), Edinburgh Napier Uni-versity (Wlk. Brytania), Dundalk Institute of Technology (Irlandia), Strascheg Center for Entrepreneurship (Niemcy), Ikonomicheski Universitet – Varna (Bułgaria), Fundació Tecnocampus Mataró-Maresme (Hiszpania), Josip Juraj Strossmayer University of Osijek (Chorwacja).

Zachęcamy do śledzenia projektu SFF.DeepT+ oraz jego rezultatów na platformie SFF , a także LinkedIn.