– To, co sobie wypracujecie w szkole podstawowej i w gimnazjum, to będzie za wami potem długo podążać – powiedział Dariusz Tworzydło podczas wykładu na szóstym już spotkaniu w ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

„Praktyk – Moja droga w biznesie”, to hasło przewodnie kolejnego, ostatniego w tym semestrze, spotkania „studentów” EUD. Na samym początku uczestnicy wypełnili ankiety oceniające uniwersytet – czyli co się podobało najbardziej. Następnie odbył się nieobowiązkowy test z wiedzy z dotychczasowych wykładów. Dzieci mogły wykazać się znajomością ekonomii, reklamy i bankowości. Wśród niełatwych pytań znalazły się takie jak: co to jest inflacja, co to jest dom maklerski i czym grozi nadmiar pieniądza w obiegu.

Czekając na wyniki testów mali studenci mogli posłuchać wykładu Dariusza Tworzydło, byłego pracownika WSIiZ i prezesa firm EXACTO Public Relations & Research oraz Newsline Sp. z o. o. Tematem wykładu było wszystko to, co decyduje o sukcesie w dziedzinie biznesu.
– W życiu tak samo jak w górach: im bliżej szczytu tym trudniej. Ludzie więcej wymagają, trzeba mieć coraz więcej wiedzy, ale jest ona coraz trudniej zdobywana. Czemu tak często przegrywamy? Bo nie mamy odwagi nagiąć rzeczywistości, zaryzykować, odejść od stereotypów.

Prowadzący opowiedział m. in. o znaczeniu pierwszego wrażenia, o wadze uczenia się, o umiejętności budowania relacji i o aktywności. Podkreślił też znaczenie Internetu i o tym jak prawidłowo „poruszać się w sieci”, przesiewając to co dobre od tego co zbędne i nieprawdziwe. Podczas wykładu najbardziej aktywni uczestnicy dostali upominki w postaci książek.
Wyniki testów przyniosły pierwszą w tym roku dogrywkę na uniwersytecie. Anna Szyszka, Kornel Natoński i Marcin Mazur zdobyli taką samą ilość punktów. Ostatecznie finał wygrała Anna Szyszka, otrzymując nagrodę główną – tablet Samsung Galaxy. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz pamiątkowe indeksy ukończenia kursu.
Zapisy na następny semestr przewiduje się na miesiąc styczeń!

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął swoją działalność w 2008 roku w Warszawie, natomiast na forum ogólnopolskim funkcjonuje od września 2009 roku.
Przedsięwzięcie ma na celu poszerzanie wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat. Oferta edukacyjna EUD skierowana jest do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Program obejmuje również serie spotkań dla rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych. Zajęcia odbywają się w największych miastach w Polsce. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania jest rzeszowskim projektu.

Współorganizatorem strategicznym projektu jest Narodowy Bank Polski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji Narodowej.

Więcej informacji na stronie:

Ewa Gyurkovich