Wybór studiów to przede wszystkim ważny krok do przyszłej kariery zawodowej. Uczelnie, którym zależy, by ich absolwenci z łatwością znaleźli zatrudnienie, tworzą nowe kierunki, podyktowane aktualnymi wymogami rynku pracy.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ofercie na rok akademicki 2011/2012 ma nowe atrakcyjne kierunki i specjalności zgodne z potrzebami rynku pracy. Od października WSIiZ uruchamia studia inżynierskie I stopnia na kierunku Logistyka (7 semestrów). Studenci będą mieć do wyboru 2 specjalności: transport i spedycja oraz informatyka w systemach logistycznych.

– To interdyscyplinarny kierunek. Pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. z inżynierii systemów, projektowania procesów, marketingu, zarządzania i ekonomii– podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.
Absolwenci logistyki mają więc znacznie lepsze rozeznanie w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, niż ci którzy skończyli wąsko sprofilowane kierunki studiów.

To wymarzone studia dla osób, które myślą o pracy na kierowniczych stanowiskach w firmach zajmujących się transportem, spedycją, organizacją wewnętrznych i zewnętrznych przepływów materiałów, ludzi i informacji.

Rynek potrzebuje logistyków i finansistów

– To kierunek, który daje dobre perspektywy pracy w efekcie stale rosnącego zapotrzebowania na logistyków. Jednym z głównych wyzwań biznesu jest zarządzanie łańcuchem dostaw. Chodzi o to, by najlepiej połączyć wysokie wymagania odbiorców w zakresie szybkości i niezawodności dostaw z zaopatrzeniem i wytwarzaniem, często ulokowanym w różnych miejscach na świecie. Nie da się tego robić bez udziału logistyków – twierdzi dr Krzysztof Feret z Katedry Mikroekonomii WSIiZ.

Od października WSIiZ planuje uruchomić studia I stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość (6 semestrów). Absolwenci uzyskają zaawansowaną wiedzę z zakresu księgowości, rachunkowości i podatków. Nauczą się też profesjonalnej obsługi finansowej firm. Będą przygotowani do zarządzania działem finansowo-księgowym i prowadzenia własnej firmy. To studia dla przyszłych doradców finansowych, ubezpieczeniowych, a także księgowych, pracowników banku i pośredników finansowych, a nawet maklerów giełdowych. Studenci mają do wyboru 3 specjalności: rachunkowość i finanse menedżerskie, inwestycje kapitałoweksięgowość.

– Dynamiczny rozwój rynku usług finansowych i księgowych, w tym lokowanie w Polsce centrów outsourcingowych obsługujących przedsiębiorstwa powoduje, iż popyt na księgowych, doradców finansowych, podatkowych, kontrolerów będzie istotnie wzrastał. Od współczesnych finansistów wymaga się zaawansowanej i rozległej wiedzy nie tylko z zakresu rachunkowości i podatków w ujęciu regulacji krajowych, ale też wg światowych standardów- podkreśla dr Marta Czyżewska z Katedry Mikroekonomii WSIiZ.

Jak twierdzi ekspert, szybki rozwój rynku IT wymusza też umiejętności posługiwania się nowoczesnymi narzędziami jakimi są zintegrowane systemy informatyczne wspierające zarządzanie przedsiębiorstwami. Studenci kierunku finanse i rachunkowość zdobędą zarówno teoretyczną, ale zwłaszcza praktyczną wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć profesjonalną obsługę finansową firm.

Fizjoterapeuci poszukiwani w Europie

Od nowego roku akademickiego WSIiZ zamierza uruchomić studia I stopnia na kierunku Fizjoterapia (7 semestrów). Absolwenci bez problemu znajdą dobrze płatną pracę w kraju i za granicą, np. w szpitalach klinicznych, przychodniach i gabinetach specjalistycznych, a także sanatoriach, szpitalach uzdrowiskowych, ośrodkach odnowy biologicznej i SPA. Mogą też liczyć na zatrudnienie w przychodniach medycyny sportowej i klubach sportowych. Będą też przygotowani do rehabilitacji w miejscu zamieszkania chorego.

– Posiadamy bardzo dobrze wyposażoną bazę – m.in. laboratorium anatomii i fizjologii wysiłku, kinezyterapii i masażu, halę sportową z zapleczem odnowy biologicznej i laboratoria komputerowe. Uruchomiliśmy Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne REH-MEDIQ o powierzchni ponad 1 000 m2, gdzie studenci będą uczyć się praktycznie na najnowszym sprzęcie. W podkarpackich szpitalach i uzdrowiskach będą odbywać praktyki – wyjaśnia rzeczniczka WSIiZ.

Od października WSIiZ planuje też uruchomić studia I stopnia na kierunku Filologia angielska – 6 semestrów (stacjonarne), 7 semestrów (niestacjonarne). Absolwenci będą biegle władać nie jednym, a dwoma językami: angielskim i drugim wybranym: np. niemiecki lub rosyjski.

– Będziemy kształcić m.in. tłumaczy i specjalistów w dziedzinie języka biznesu, a także specjalistów ds. handlu zagranicznego i konsultantów biznesowych ds. współpracy międzynarodowej – podkreśla Pasieczna.

Unikatowe studia tylko w Rzeszowie

Od października WSIiZ kontynuuje nabór na elitarne, unikatowe studia Aviation Management – czyli naziemne zarządzanie lotnictwem, które prowadzi jako jedyna uczelnia w Polsce i jedna z kilku w Europie. Specjalna anglojęzyczna ścieżka kształcenia na kierunku ekonomia będzie trwać 6 semestrów. Studenci będą odbywać praktyki w międzynarodowych portach lotniczych. W ubiegłym tygodniu WSIiZ podpisała umowę z Lufthansą. Zajęcia specjalnościowe będą prowadzone przez międzynarodowych praktyków z branży lotniczej.

WSIiZ wzbogaca też swoją ofertę o nowe specjalności: ochrona porządku publicznego na kierunku Administracja (studia II stopnia) i sztuka dyplomacji i negocjacje międzynarodowe w ramach studiów I stopnia na kierunku Stosunki międzynarodowe.

Urszula Pasieczna