Lekarze obcokrajowcy w Polsce i doświadczenie ukraińskich matek uciekających do Polski – to tematy referatów, wygłoszonych niedawno przez nasze naukowczynie. Dr Iwona Leonowicz-Bukała i dr Monika Struck-Peregończyk wzięły udział w największej dorocznej konferencji migracyjnej w Polsce, organizowanej przez Komitet Badań nad Migracjami PAN.

Konferencja jest wydarzeniem cyklicznym i od lat gromadzi badaczy z Polski i zagranicy. W tym roku komitet na miejsce wydarzenia pt. „Migracje w obliczu wielkich zmian społecznych – wyzwania dla teorii i praktyki” wybrał Białystok oraz siedzibę tamtejszego uniwersytetu. Ma to szczególne znaczenie dla badaczy migracji w Polsce, z racji bliskości polsko-białoruskiej granicy, która również jest przedmiotem ich zainteresowań badawczych, ale też działań obywatelskich.

Pierwszego dnia, w ramach panelu pt. „Migracje i mobilność w postpandemicznej rzeczywistości”, dr Iwona Leonowicz-Bukaładr Monika Struck-Peregończyk zaprezentowały wyniki swojego kilkuletniego projektu na temat lekarzy obcokrajowców w Polsce, finansowanego z dotacji na badania statutowe. Tematem ich referatu był dyskurs internetowy na temat lekarzy migrujących do Polski, a analizie zostały poddane artykuły w prasie online z lat 2020-2022. Tematyka ta stała się szczególnie istotna w świetle kryzysu covidowego oraz zmian w zasadach przyznawania prawa do wykonywania zawodu na terytorium Polski lekarzom spoza Unii Europejskiej na skutek wojny rosyjsko-ukraińskiej. Współautorką referatu jak i badań jest dr Olga Kurek-Ochmańska, również z WSIiZ.

Ponadto, w ramach konferencji, dr Iwona Leonowicz-Bukała wraz z dr Kamilem Łuczajem w Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowali trzyczęściową sesję poświęconą doświadczeniom, praktykom i politykom dotyczącym pomocy dla osób uciekających z Ukrainy. W ramach sesji dr Leonowicz-Bukała wraz z dr Olgą Krasko (Narodowy Uniwersytet im. N. Karazina w Charkowie, Ukraina) wygłosiły referat pt. „Musiałam chronić moje dzieci. O strategiach ratowania się Ukrainek w obliczu wojny”. Prezentacja oparta była o wyniki badań, realizowanych przez WSIiZ w ramach grantu interwencyjnego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pt. „Doświadczenia przyjmowania ukraińskich uchodźców we własnym domu. Socjologiczna analiza fenomenu polskiej gościnności”.

Warto dodać, że już 27.10. odbędzie się konferencja online z udziałem przedstawicieli polskich władz, poświęcona m.in. wynikom badań w ramach tego projektu oraz innych projektów na temat Ukraińców w Polsce, realizowanym przez ośrodki z całego kraju.