Jakub Ochnio otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Biennale Fotografii „Kochać człowieka” w Oświęcimiu. Uznanie jurorów zdobyły m.in. zdjęcia wykonane w Sylwestra na linii frontu. Prezes Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE odwiedził wówczas żołnierzy z batalionu Dniepro-1, stacjonujących w pobliżu donieckiego lotniska. Udało nam się dostać na linię frontu pod koniec grudnia.

Dla Ukraińców obchody nowego roku są, jak dla nas Boże Narodzenie. Chciałem być z nimi w tym niezwykle ważnym momencie i opowiedzieć, jak wygląda świętowanie w odmiennych warunkach – mówi autor, Tak naprawdę, to Sylwester był najważniejszą częścią pierwszej opowieści o konflikcie – dodaje. Jakub Ochnio wraz z Kolektywem Fotografów AFTERIMAGE, tworzy cykl opowiadający o wschodzie Ukrainy.

IX Ogólnopolskie Biennale Fotografii odbyło się pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików. To konkurs, który już trwale wpisał się w fotograficzną scenę najbardziej prestiżowych wydarzeń w naszym kraju.

Fotografie oceniała komisja konkursowa w składzie: Andrzej Zygmuntowicz (Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików), Andrzej Baturo (Wiceprzewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików) i Wojciech Plewiński (Okręg Krakowski Związku Polskich Artystów Fotografików). Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 28 autorów.

O autorze:
Jakub Ochnio (ur. 1990) członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Prezes Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Współpracownik Agencji Fotografów FORUM. W centrum jego zainteresowania leży człowiek w ujęciu dokumentalnym i reportażowym.

Finalista najważniejszych konkursów fotografii prasowej Polski i Litwy: Grand Press Photo, BZWBK Press Foto oraz The Circle of Life. Otrzymał blisko 20 nagród międzynarodowych (m.in. „Oscar fotografii” – International Photography Award) oraz ponad 50 krajowych. W 2013 roku odznaczony tytułem Artiste FIAP przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Dotychczas jego prace były publikowane na ponad 140 wystawach w Polsce, Macedonii, Serbii, Słowenii, Turcji, Chorwacji, Litwie, Czarnogórze, Słowacji, Argentynie, Francji, Hiszpanii, Egipcie, Bangladeszu, Czechach, Niemczech i USA. W 2014 roku odznaczony Nagrodą Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwent etnologii (UWr), socjologii (UWr) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (WSIiZ). Trzykrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członek Polskiego Towarzystwa Semiotycznego. Wielokrotnie prowadził wykłady i warsztaty z reportażu, dokumentu, fotoedycji, historii fotografii oraz portretu prasowego (m. in. ze środków Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Pracy). Prywatnie pasjonat taternictwa jaskiniowego i żeglarstwa. Zajmował się także nurkowaniem, skokami spadochronowymi, boksem tajskim, strzelectwem bojowym, survivalem i kajakarstwem.

Autor: Szymon Taranda