Co neuroobrazowanie może powiedzieć o naszych umysłach? Czy emocje są przeciwieństwem myślenia? Jakie tajemnice skrywają liczby Conwaya? Odpowiedzi na te pytania dostarczą czytelnikom nowości wydawnictwa Copernicus Center Press, którego współzałożycielem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Nowości wydawnictwa Copernicus Center Press to:

„Liczby nadrzeczywiste – jak dwoje byłych studentów nakręciło się na czystą matematykę i odnalazło pełnię szczęścia?”
Donald E. Knuth – zainspirowany odkryciem angielskiego matematyka Johna H. Conway’a – postanowił opisać je w formie przystępnej „matematycznej powiastki”. W książce Knuth’a dwójka byłych studentów – Alice i Bill – usiłuje przeniknąć tajemnice liczb Conwaya. Po drodze bohaterowie przeżywają radości i smutki towarzyszące twórczemu uprawianiu matematyki, a Czytelnik ma rzadką okazję zajrzeć za kulisy wielkiego matematycznego odkrycia, które wciąż skrywa przed badaczami wiele sekretów.

„Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać”
Daniel Tammet to autystyczny geniusz, który zabiera czytelnika w podróż po tajemnicach języka i pokazuje, jak działa jego niezwykły umysł. Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać to wyprawa w świat słów, liter, opowieści i znaczeń. Wyprawa tak niezwykła, jak niezwykłe są historie, które przedstawia, i tak fascynująca, jak fascynujący jest ich autor, odkrywający przed nami zdumiewającą gamę literackich i poliglotycznych talentów.

„Nauka czytania w myślach – co neuroobrazowanie może powiedzieć o naszych umysłach?”
Russell A. Poldrack, jeden z wiodących neuronaukowców poznawczych, przygląda się początkom technik neuroobrazowania, ich rozwojowi oraz najnowszym odkryciom naukowym, które nie byłyby możliwe bez skanerów mózgu. Opowiada o pionierach neuronauki oraz przełomowych wynalazkach umożliwiających badanie mózgu, by wreszcie dotrzeć do obecnie najczęściej stosowanej metody, jaką jest funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (fMRI). Autor wprowadza czytelnika w tajniki procesu przeprowadzania badań i analizy danych neuroobrazowych. W rzetelny i przystępny sposób ukazuje zarówno potęgę fMRI, jak i poważne ograniczenia tej techniki. Wybiega także w przyszłość, nakreślając perspektywy stosowania neuroobrazowania w takich dziedzinach, jak marketing, polityka, prawo czy psychiatria.

„Odczuwanie i poznawanie. Jak powstają świadome umysły?”
Antonio Damasio, jeden z czołowych badaczy ludzkiego umysłu, wyjaśnia, jak biologia, neuronauka, psychologia i sztuczna inteligencja wyposażyły nas w narzędzia do odkrywania tajemnic świadomości. Wykorzystując swoją wszechstronną wiedzę, łączy w harmonijną całość pozorne sprzeczności: ciało i umysł, serce i rozum. Damasio prowokuje, zachęca do myślenia i sprawia, że zbliżamy się jak nigdy dotąd do zrozumienia własnej świadomości oraz sposobu, w jaki doświadczamy siebie i otaczającego nas świata.