28 października 2009 roku odbył się kolejny wykład z cyklu: „Nauka i wielkie pytania”. Spotkanie poprowadził znany już studentom Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ks. prof. Michał Heller.

Chociaż potocznie mówi się "do trzech razy sztuka", to z pewnością nie możemy powiedzieć tego o studentach WSIiZ, którzy nie zawiedli także i tym razem. W licznym gronie spotkali się już po raz czwarty na wykładzie z cyklu: "Nauka i wielkie pytania".

Tematyką wykładu była „Kosmologia”, która została podzielona na trzy osobne spotkania. Profesor Heller zaznaczył, że wykład jest bardzo uproszczony, że nie można w tak krótkim czasie opowiedzieć i przedstawić historii Wszechświata. Studenci z zainteresowaniem przyglądali się barwnej i jakże ciekawej prezentacji przygotowanej przez Profesora.

– Uważam, że do tej pory był to najlepszy wykład z cyklu: „Nauka i wielkie pytania”. Słuchając ks. prof. Michała Hellera nawet przedstawiony podczas prezentacji wzór Einsteina wydał mi się łatwy. – powiedziała Eliza, studentka pierwszego roku Zdrowia Publicznego. – Teraz patrząc w niebo, będę w stanie wyobrazić sobie, jak tak naprawdę wygląda Wszechświat i jak interesującą nauką jest kosmologia – dodała.

Wykład opowiadał o Einsteinie, jego badaniach nad powstawaniem Wszechświata oraz o jego teorii względności z 1917 roku. Został również przedstawiony Paradoks Olbers’a, prawo Hubble’a, równanie Friedmana a także hipoteza pierwotnego atomu. Pomimo tego, iż tematy te mogłyby przestraszyć i wywołać niemiłe wspomnienia z czasów liceum, to nasi studenci poradzili sobie z tymi zagadnieniami. Z pewnością pomocna w tym była prezentacja opatrzona w liczne zdjęcia, którą przygotował ks. prof. Michał Heller.

– Z pewnością za kilkaset lat jakiś historyk będzie mógł ciepło powiedzieć o czasach w których żyjemy i odkryciach do jakich doszło. XXI wiek to czas wielkich odkryć, ale jeszcze na pewno wiele wspaniałych spraw przed nami – tymi słowami ks. prof. Michał Heller zakończył wykład.

Gdy zakończyła się część teoretyczna wykładu studenci mieli możliwość zadania nurtujących ich pytań profesorowi Hellerowi, co skrzętnie wykorzystali.

Prof. Michał Heller jest laureatem najbardziej prestiżowej nagrody świata – nagrody Templetona. Jest cenionym na świecie fizykiem, kosmologiem, filozofem i teologiem, członkiem m.in. Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i Papieskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, International Society for General Relativity and Gravitation, European Physical Society, Center for Theology and the Natural Science. Napisał lub współtworzył blisko 500 publikacji.

Cykl wykładów "Nauka i wielkie pytania" jest efektem współpracy WSIiZ i Centrum Kopernika. Trwa ona od lutego 2009 roku. Jej głównym celem jest prowadzenie badań interdyscyplinarnych w różnych obszarach wiedzy oraz podejmowanie wszelkich działań związanych z problematyką współczesnej cywilizacji i rozwojem człowieka.

Zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie się 4 listopada 2009 roku, a jego tematyką również będzie „Kosmologia”.

Ewelina Oleszko, Magdalena Mieszawska, Klaudia Kwaśnik