Mózg człowieka podobnie jak inne części jego ciała jest wiązką adaptacji – VIII wykład z cyklu "Nauka i wielkie pytania" za nami.

Kolejny miesiąc minął i zaczął się „zimowy” grudzień. Co prawda śniegu za oknem jeszcze nie widać, ale za to widać niegasnące zainteresowanie studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wykładami z cyklu "Nauka i wielkie pytania". Żacy po raz ósmy spotkali się o godzinie 18.00 w sali RA3, aby wysłuchać wykładu, tym razem, dra Wojciecha Załuskiego na temat „Teorii ewolucji”. Jak zaznaczył dr Załuski, filozoficzne zagadnienia teorii ewolucji zostaną podzielone na trzy osobne spotkania:

• Wykład I – Teoria ewolucji i jej filozoficzne problemy
• Wykład II – Teoria ewolucji, a człowiek
• Wykład III – Teoria ewolucji, a religia

Pierwszy wykład poprowadzony przez dr Wojciecha Załuskiego podzielony został z kolei na dwie części:

Pierwsza opatrzona została tytułem "Struktura teorii ewolucji", a druga: "Komentarz do filozoficznych problemów teorii ewolucji". Wykładowca zwrócił szczególną uwagę na cechy doboru naturalnego, ponieważ jak stwierdził jest to jedna z ważniejszych spraw omawiana podczas wykładu. Podkreślona została także przez dr Wojciecha Załuskiego wielkość i wpływ dotyczący doboru naturalnego. Druga część wykładu jak zauważył prowadzący jest niesłychanie interesująca, ale zarazem bardzo kontrowersyjna w dzisiejszym świecie, przez co temat ten powoduje pojawianie się wielu trudnych pytań.

Podczas wykładu poruszone zostały takie zagadnienia, jak teoria ewolucji i jej filozoficzne problemy, gdzie została wytłumaczona struktura teorii ewolucji, teoria doboru naturalnego, płciowego czy teoria ewolucyjna środka poziomu. Wytłumaczona została ogólna teoria ewolucji, w które uwzględniono cechy ewolucji, oraz związane z tym kontrowersje. Przedstawiona została także teoria konfliktu pomiędzy rodzicami i ich potomstwem z punktu widzenia teorii ewolucji, a także ewolucyjne perspektywy na zachowanie człowieka. Zwrócono również uwagę na to jaką rolę pełni ewolucja i jakie wywołuje problemy.

– Muszę przyznać, że nie sądziłam, aby kolejne wykłady interesowały mnie jeszcze bardziej od poprzednich. Wykład dotyczący teorii ewolucji z pewnością długo zostanie w mej pamięci. Poruszanie trudnych i kontrowersyjnych tematów, jak wiadomo nie jest łatwe, jednak wykład ten stał się przez to dla mnie szalenie interesującym – mówi Angelika, studentka drugiego roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Na kolejny wykład zapraszamy 9 grudnia 2009 roku, który poprowadzi dr Wojciech Załuski. Spotkanie dotyczyć będzie zagadnienia związanego z Teoria ewolucji, a życiem człowieka.

Cykl wykładów "Nauka i wielkie pytania" jest efektem współpracy WSIiZ i Centrum Kopernika. Trwa ona od lutego 2009 roku. Jej głównym celem jest prowadzenie badań interdyscyplinarnych w różnych obszarach wiedzy oraz podejmowanie wszelkich działań związanych z problematyką współczesnej cywilizacji i rozwojem człowieka.

Serdecznie zapraszamy!

Tekst: Magdalena Mieszawska, Klaudia Kwaśnik, Ewelina Oleszko