– Nigdzie bym się z WSIiZ nie ruszyła. Za stypendium naukowe i socjalne, które dostawałam, opłacałam sobie studia i jeszcze trochę mi zostawało. Gdzie indziej mogłam tylko o takiej sytuacji pomarzyć – chwali swoją Uczelnię absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej WSIiZ. Wypowiedziała się dla "Gazety Wyborczej" w Krakowie.

Właśnie ta gazeta opublikowała niedawno artykuł dotyczący problemów z rekrutacją większości krakowskich uczelni. – Krakowskie uczelnie zawieszają zaoczne kierunki studiów. W całym kraju nie uruchomiono ich aż kilkaset. Powód? Studenci, którzy za naukę muszą płacić, wolą prywatne szkoły – wyjaśnia Olga Szpunar, która napisała ten artykuł.

Dlaczego młodzi ludzie wybierają niepubliczne uczelnie? Autorka tekstu wymienia je jednym tchem. – Lepiej wyposażone sale, lepszy dostęp do pomocy dydaktycznych, przyjazne sekretariaty, pomocni wykładowcy i wyższe stypendia – oto główne przyczyny – mówi.

W tym temacie wypowiedziała się też absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zrobiła tutaj licencjat z Dziennikarstwa i komunikacji społecznej, a na studia magisterskie wybrała się do renomowanej krakowskiej państwowej uczelni.

– Mam porównanie, jak się studiuje na państwowej uczelni, a jak na prywatnej. Gdyby rzeszowska uczelnia prowadziła wtedy, gdy tego potrzebowałam, dziennikarskie studia magisterskie, nigdzie bym się z niej nie ruszyła – opowiada. I dodaje: – Za stypendium naukowe i socjalne, które dostawałam na prywatnej uczelni, opłacałam sobie studia i jeszcze trochę mi zostawało. Tutaj mogłam tylko o takiej sytuacji pomarzyć. Stypendia były zdecydowanie niższe. Sale zapełnione, wielkie grupy, a przez to dostęp do pomocy dydaktycznych prawie żaden. Wykładowcom prywatnej uczelni wysyłałam rozdziały swojej pracy e-mailem, a oni mi je odsyłali z poprawkami. W państwowej uczelni nie było o takim udogodnieniu mowy – kończy swoją wypowiedź.

Miło nam, że absolwenci WSIiZ mają dobre zdanie o swojej Uczelni. Jest to szkoła, która duży nacisk kładzie na wysoki poziom nauczania, rozwój bazy dydaktycznej i unowocześnianie używanych podczas nauczania technologii. Potwierdzają ro rankingi szkół wyższych – w tym roku wśród niepublicznych uczelni niebiznesowych według rankingu WPROST, WSIiZ zajęła I miejsce w Polsce. Opinie naszych studentów w połączeniu z takimi osiągnięciami są dla społeczności akademickiej powodem do dumy, ale też wyzwaniem, by taką sytuację utrzymać.