Otwarcie nowego terminalu w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka to ogromna szansa na rozwój regionu. Pobudzenie ruchu turystycznego, zwiększenie potencjału województwa dla inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy to najważniejsze atuty inwestycji. Specjalistów z branży administracji lotnisk, obsługi naziemnej i managementu portów lotniczych od 2 lat z powodzeniem kształci Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Profil studenta anglojęzycznej ścieżki Aviation Management (AM) idealnie wpisuje się w wymagania stawiane przez rynek pracy.

21 kwietnia 2012 roku podczas Dnia Otwartego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka sporo atrakcji zapewni Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Zaprezentuje m.in. nowatorskie studia Aviation Management, związane z tematyką zarządzania w lotnictwie. 6-semestralne anglojęzyczne studia licencjackie prowadzone są na kierunku Ekonomia. Studenci otrzymują nie tylko gruntowne przygotowanie ekonomiczne, uczestniczą też w zajęciach z kilkunastu przedmiotów specjalistycznych.

Otrzymują praktyczne przygotowanie
Studenci AM biorą również udział w semestralnej grze decyzyjnej. Wcielając się w rolę menedżera linii lotniczej lub lotniska podejmują konkretne decyzje kluczowe na tym stanowisku. Gra bazująca na interaktywnym oprogramowaniu, które zostało zakupione od partnerskiej uczelni niemieckiej, łączy w sobie elementy pracy w zespole, intensywnej rywalizacji, analitycznego myślenia i działania pod presją czasu – wymienia Michał Nędza, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – wszystko w oparciu o zdobytą podczas studiów wiedzę. Niemieckie uczelnie korzystają z takich rozwiązań od lat, ich studenci zdobywają już podczas studiów istotne doświadczenie, niezbędne w pracy zawodowej.
Na zajęciach prowadzone są studia przypadków, gdzie studenci wykorzystują wiedzę teoretyczną w praktyce. Uczą się krytycznego, twórczego myślenia oraz umiejętności wyboru najlepszych narzędzi i analiz ekonomicznych do rozwiązania konkretnego problemu.

Praktyki i staże w Lufthansie
Współtwórcą programu studiów jest największa europejska linia lotnicza – Lufthansa, która zapewnia studentom obowiązkowe staże i praktyki. Pierwsi grupa pracowała w siedzibie głównej przewoźnika na Europę Środkowo-Wschodniej przez 2 miesiące podczas wakacji.

– Praktyka w Lufthansie była niesamowicie przydatnym doświadczeniem – podkreśla Dominika Maj, studentka 2 roku Aviation Management – Po rozmowie kwalifikacyjnej zostałam przydzielona do działu Marketingu & Online Pricing. Dzięki otwartości pracowników, którzy chętnie dzieli się wiedza i doświadczeniem, zdobyłam praktyczne umiejętności przydatne w przyszłej pracy.

Warsztaty lotnicze
Wykładowcy AM organizują Warsztaty Lotnicze dla uczniów szkół średnich – Spotkania będą się odbywać cyklicznie przez najbliższe 3 miesiące – mówi Michał Nędza, współorganizator warsztatów – Podczas kilkunastu godzin uczestnicy dowiedzą się, jak zorganizowana jest praca w liniach lotniczych i na lotniskach. Pierwsze spotkanie odbędzie się już pod koniec kwietnia. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Rekrutacja na kolejny rok studiów na specjalności Aviation Managment niedawno się rozpoczęła i potrwa do końca lipca.

Tekst: Urszula Pasieczna

Więcej informacji o Aviation Management można znaleźć na stronie www.aviation.edu.pl.