Ok. 70% absolwentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uważa, że studia w tej uczelni zwiększyły ich szansę na rynku pracy. 65% pracowało z chwilą ukończenia studiów, w tym prawie połowa posiadała stałą pracę. To dane z najnowszego Raportu Absolwentów WSIiZ 2013, który zawiera wyniki badań losów zawodowych.

– Badania zostały przeprowadzone wśród absolwentów studiów I i II stopnia, którzy ukończyli studia w 2013 roku, na miarodajnej próbie ok. 1300 osób. Badaliśmy losy zawodowe 6 miesięcy po ukończeniu studiów. Raport zawiera więc najświeższe dane. Absolwenci z 2014 roku zostaną przebadani jesienią, a raport z wynikami zostanie opracowany na początku 2015 roku – wyjaśnia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie.

Wyniki badania pokazują, że WSIiZ jest uczelnią ocenianą wysoko przez absolwentów, którzy bardzo dobrze radzą sobie na trudnym rynku pracy.

Blisko 70% absolwentów WSIiZ uważa, że studia w tej uczelni zwiększyły ich szansę na rynku pracy. 65% badanych pracowało w momencie ukończenia studiów, w tym prawie 50% posiadało już stałą pracę.

83% ankietowanych absolwentów wyraziło zadowolenie ze studiów w WSIiZ i uznało, że uczelnia spełniła oczekiwania, z którymi rozpoczynali naukę (przeszło co 4 absolwent dał zdecydowanie pozytywną ocenę). 80% absolwentów poleciłoby znajomym studia w WSIiZ.

3 na 4 absolwentów (75% badanych) ponownie wybrałoby WSIiZ, podejmując jeszcze raz decyzję o studiach. Takiego wyboru nie dokonałoby jedynie 11% ankietowanych, ponad 14% nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

– Moja kariera zawodowa zaczęła się od praktyk, które realizowałem podczas studiów. Pomoc WSIiZ w zdobywaniu doświadczenia zawodowego przez studentów jest bardzo duża. Podczas studiów mieliśmy bardzo dużo ciekawych zajęć praktycznych. Obecnie, jako Dyrektor firmy bardzo chętnie zatrudniam absolwentów WSIiZ, ponieważ wiem z doświadczenia, że są to godni polecenia pracownicy – mówi Wojciech Szymański, absolwent informatyki w WSIiZ, dyrektor Działu Marketingu Internetowego Ideo Sp. z o.o., Przewodniczący Rady Klubu Absolwenta WSIiZ.

Elżbieta Sas, właścicielka firmy Saważ Wnętrza, absolwentka ekonomii w WSIiZ, własną działalność rozpoczęła już podczas studiów. – Wszelkie pojawiające się problemy z firmą rozwiązywałam korzystając ze wsparcia i wiedzy profesorów, których miałam przyjemność spotkać podczas studiów. Firma nieustannie się rozwija, by sprostać rosnącym wymaganiom klientów.

Opinię absolwentów potwierdzają pracodawcy
– Tak dobre wyniki raportu są sygnałem, że programy kształcenia odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy i samych absolwentów. Stanowią motywację do ciągłego podnoszenia jakości procesu nauczania, w oparciu o potrzeby gospodarki i praktyczne aspekty kształcenia – podkreśla Pasieczna.

Wyniki raportu są zbieżne z bardzo dobrą opinią pracodawców na temat uczelni. W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych tygodnika Wprost WSIiZ zajęła świetne 4. miejsce wśród niepublicznych szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców i 5. lokatę wśród uczelni z tego sektora najbardziej cenionych przez pracodawców.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat prowadzi badania absolwentów i ich losów zawodowych. Uczelnia wypracowała skuteczny sposób budowania relacji z absolwentami i wdrożyła narzędzia umożliwiające monitoring ich losów na rynku pracy.

– Celem jest uzyskanie informacji o faktycznej sytuacji absolwenta na rynku pracy w odniesieniu do wykształcenia uzyskanego w WSIiZ. Chodzi o dostosowanie treści programów i efektów kształcenia do wymogów rynku pracy – mówi Urszula Bielańska z Klubu Absolwenta WSIiZ – Wiemy, jak ważne jest wsparcie podczas pierwszych kroków na rynku pracy, służymy radą i towarzyszymy absolwentom na ścieżce kariery zawodowej. Z tą misją stworzony został Klub Absolwenta WSIiZ, który zrzesza obecnie ok. 2,5 tys. osób.