Gratulacje, przemówienia władz, uściski, łzy wzruszenia i pamiątkowe zdjęcia. Temu wszystkiemu przez ostatnie dwa dni w murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nie było końca. 19 i 20 listopada 2008 roku odbyła się uroczysta Graduacja magistrów i licencjatów. Dyplomy odebrało blisko 2 500 osób.

– Na mocy prawa nadanego mi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadaję Wam tytuł magistra, ze wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami – tymi słowami Rektor, prof. Tadeusz Pomianek oficjalnie rozpoczął w środę uroczystość, po czym osobiście wręczył dyplomy i nagrody. W czwartek, kiedy wręczano dyplomy licencjatom, uroczystości prowadzili dr Wergiliusz Gołąbek, Prorektor ds. Nauczania, dr Andrzej Szelc, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą oraz mgr inż. Stanisław Harpula, Kanclerz WSIiZ.

Dumy nie kryli zwłaszcza ci absolwenci, których uhonorowano nagrodami Rektora, oraz tytułem Semper Primus. – Dyplomy odebrało 2395 osób. Nagrody Rektora za wyróżniające wyniki w nauce otrzymało 12 osób, zaś nagrody Semper Primus, za bardzo dobre wyniki podczas całego toku studiów otrzymało 11 osób – poinformował nas dr Maciej Ulita, Rzecznik Prasowy WSIiZ.

– Proszę pana, czy może pan zrobić zdjęcie mojej córce, bo mam łzy w oczach i sama nie jestem w stanie pstrykać – powiedziała do fotografa redakcji Portalu WSIiZ mama jednej z nagrodzonych studentek… dziś już absolwentek.

Na uwagę zasługuje fakt, iż podczas dwudniowych uroczystości dyplomy odebrali też studenci kształcący się na anglojęzycznych kierunkach studiów. Miło nam, że wykształciliśmy kolejnych obcokrajowców. Tym razem byli to… a właściwie były Panie z Chin oraz Iranu. Wśród nich była też Polka, która wybrała kształcenie na ścieżce anglojęzycznej. Nasza Graduacja miała prawdziwie międzynarodowy charakter.

– Jest dobrym zwyczajem, że absolwenci po ukończeniu studiów, nadal utrzymują związki z Uczelnią – powiedział w swoim przemówieniu do absolwentów Rektor WSIiZ, prof. Tadeusz Pomianek.

I trzeba przyznać, że WSIiZ od lat robi wszystko, aby stało się to również jej tradycją. Wygląda też na to, że to się udaje. Absolwenci mogą korzystać z pomocy Stowarzyszenia Społeczno-Ekonomicznego ABSOLWENT. Jego prezes, Marcin Leszczyński, zachęcał do tego, by przystąpić do Stowarzyszenia i korzystać ze wszystkiego, co ono oferuje. A jego głównym atutem jest to, że „wiąże” losy absolwentów, nie pozwala zgubić się starym przyjaciołom z czasów studiów, ale przede wszystkim pomaga absolwentom rozwinąć biznesowe skrzydła.

Absolwenci mogą też liczyć na pomoc uczelnianego Biura Karier i udział w bezpłatnych szkoleniach. Zarówno pracownicy Biura, jak i Stowarzyszenia Społeczno-Ekonomicznego ABSOLWENT, gorąco zachęcali więc odchodzących studentów do utrzymywania związków z uczelnią.

Do tradycji Uczelni wpisał się piękny zwyczaj, wedle którego absolwenci po Graduacji, zabierają ze sobą birety. Każdy, kto w birecie w środę i czwartek wieczorem przybył do Klubu Index w rzeszowskim Rynku, mógł liczyć na lampkę szampana i roztańczoną zabawę do białego rana.

Do gratulacji chcemy dołączyć się także my, redakcja Portalu WSIiZ. Życzymy nie tylko sukcesu w sferze zawodowej, ale przede wszystkim tam, gdzie jest to najważniejsze, w życiu prywatnym. W końcu studia, to przede wszystkim szkoła życia… oby było ono udane.

O uroczystą oprawę uroczystości zadbał Dział Promocji, Stowarzyszenie „Absolwent” przygotowało we współpracy z Działem Komunikacji Multimedialnej pamiątkowy album, który po latach na pewno będzie miłym wspomnieniem z czasów studiów. DKM postarał się także o przygotowanie galerii zdjęć z Graduacji 2008, która dostępna jest na Portalu WSIiZ.

Fot. Szymon Taranda (DKM)