Wszechświat i jego początki od zawsze intrygowały naukowców z całego świata. Czy istniał on od zawsze? Czy miał określony początek? Badania na ten temat wciąż trwają i pojawiają się kolejne pytania. To właśnie zagadnieniu początku wszechświata poświęcone zostanie najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. W czasie wydarzenia odbędzie się wykład prof. Krzysztofa A. Meissnera oraz dyskusja, w której uczestniczył będzie dr Tomasz Rożek.

Wykład pt. ”Czy wszechświat miał początek?” zainauguruje VII edycję cyklu wykładów „Wielkie pytania w nauce”, które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”.

Wielkie pytanie współczesnego obrazu świata: Czy Wszechświat jest odwieczny czy też miał określony początek?

Zdaniem prof. Krzysztofa A. Meissnera fundamentalnym elementem współczesnego obrazu świata staje się pytanie, czy Wszechświat jest odwieczny czy też miał określony początek? Być może Wszechświat ma skończony i dobrze już znany wiek, ale jego początek wymyka się w ciągu kolejnych, coraz krótszych epok, gdzie samo pojęcie początku traci sens – podkreśla prof. Meissner.

Podczas spotkania będzie możliwość zadania naszym gościom pytań. Ich treść można przesyłać już dziś mailem na adres: bow@wsiz.edu.pl

Wykład profesora Krzysztofa A. Maissnera pt. ”Czy wszechświat miał początek?” odbędzie się 13 grudnia 2022 r., w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17.00, a po nim spotkanie z udziałem prof. Meissnera oraz dra Tomasza Rożka poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” red. Wojciech Bonowicz. Warunkiem udziału w wydarzeniu będzie przekazanie organizatorom przy wejściu na teren Filharmonii biletu wstępu.

Z przykrością informujemy, iż wszystkie miejsca w Sali Koncertowej na spotkanie pt. „Czy wszechświat miał początek?” z udziałem prof. Krzysztofa A. Meissnera i dra Tomasza Rożka zostały wyczerpane. Zachęcamy do rezerwacji miejsc w Sali Kameralnej, do której realizowana będzie transmisja na żywo z Sali Koncertowej.

Z
achęcamy do sprawdzania stanu rezerwacji na stronie wydarzenia. Istnieje bowiem możliwość, iż w wyniku rezygnacji wcześniej zarejestrowanych osób, zwolnią się wolne miejsca na wykład w Sali Koncertowej. Jednocześnie informujemy, iż pełna relacja ze spotkania dostępna będzie na stronie internetowej cyklu Wielkie pytania w Nauce oraz na stronie internetowej Uczelni.

Kilka słów o prelegentach:

prof. Krzysztof A. Meissner – profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie wiele lat był profesorem wizytującym, współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrosem z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie.

dr Tomasz Rożek – doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Na co dzień zajmuje się popularyzacją nauki. Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię, której misją jest popularyzacja nauki i nowych technologii zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nauka krytycznego myślenia. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Na co dzień kieruje działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny, w Radio 357 prowadzi program „Pytania z Księżyca”. Prowadzi również kanał na YouTubie „Nauka. To Lubię” oraz „Nauka. To Lubię Junior.”

„Wielkie Pytania w Nauce”

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta WSIiZ, i realizowany jest od 2016 roku we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem autorytetów świata nauki. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz.

Współorganizatorem wydarzenia jest Tygodnik Powszechny. Patronat honorowy nad wydarzeniem został objęty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa. Partnerem strategicznym jest Urząd Miasta Rzeszowa. Partnerem jest Bank PeKao S.A.